در این بخش تلاش کرده ایم که به بخشی از پرسش‌های شما پاسخ دهیم. لطفا ابتدا این بخش را خوب مطالعه نموده و اگر پاسخ خود را نیافتید با ما تماس بگیرید.

تشریح سطح آزمون ها

توجه فرمائید که در حال حاضر فقط آزمون‌های B2, B1 و A2 در ایران برگزار میشود

sprak-nivaer

A1

من میتوانم بفهمم و جمله‌های بسیار ساده بسازم. همچنین میتوانم با کسی‌ که بسیار آرام و واضح صحبت می‌کند، گفتگو کنم.

A2

من میتوانم عبارت‌ها و جمله‌های توصیفی درباره شرایط پیرامون خود بگویم و بنویسم. همچنین میتوانم به صورت ساده خود و اطرافیانم را برای فردی دیگر توصیف کنم.

B1

من میتوانم در گفتگوی روزمره با افراد شرکت کنم و نظرهای خود را بیان کنم و یا بنویسم. توانایی ترکیب جمله‌ها با یکدیگر را داشته و آنها را تا حدودی میفهمم.

B2

من میتوانم مفاهیم کلی‌ در جمله‌های تقریبا مشکل را درک کرده و آنها را توصیف کنم. همچنین میتوانم درباره موضوع‌های گوناگون، تا حدودی بدون مکث و طمأنینه صحبت کنم.

C1

من میتوانم متون و گفتارهای مهم و دشوار را بخوانم. برای گفتگو با دیگران نیزی به فکر کردن نداشته و میتوانم سلیس و بدون مکث صحبت کنم.

C2

من میتوانم زبان سوئدی را مانند زبان مادری، حرف بزنم، بنویسم و بخوانم. به گونه‌های مختلف میتوانم به ریشه واژه‌ها اشاره کنم و از آنها استفاده نمایم.

Information på Svenska om testnivåer

A1

A1 Jag kan förstå och använda mycket enkla meningar och samtala hjälpligt med någon som talar långsamt och tydligt.

A2

A2 Jag kan förstå fraser som rör personliga förhållanden och på ett enkelt sätt beskriva mig, min familj och mitt arbete.

B1

B1 Jag kan oförberedd delta i vardagliga samtal, länka ihop fraser och förklara mina åsikter.

B2

B2 Jag förstår huvuddragen i komplexa texter och kan nästan obehindrat samtala detaljerat om olika ämnen.

C1

من میتوانم متون و گفتارهای مهم و دشوار را بخوانم. برای گفتگو با دیگران نیزی به فکر کردن نداشته و میتوانم سلیس و بدون مکث صحبت کنم.

C2

C2 Jag kan höra, läsa och prata språket så gott som flytande, referera fakta och argument och använda stilvariationer.

p

Studietips inför din Swedextest

Om du letar efter studiematerial inför din Swedextest så rekommenderar vi en serie läroböcker som kallas ”På Svenska!”. Klick på den här länken eller ladda ner informationsbladet för ytterligare information.

پرسش‌های متداول

سوئد اکس در چه سطوحی وجود دارد؟

در حال حاضر سوئد اکس در سطوح آ۲، ب۱ و ب۲ مطابق با جدول مقیاس شورای اروپا وجود دارد.

A2, B1 och B2

چطور میتوانم سطح دانش زبان خودم را بدانم؟

شما میتوانید ازآزمون تعیین سطحاستفاده کنید. این آزمون رایگان است.

موارد استفاده سوئد اکس چیست؟

مدرک معتبر SWEDEX  نزد دولت و تمامي شركت‌ها و موسسات سوئدی مورد تأييد بوده و امتياز بزرگي در فرآيندهاي مهاجرت، استخدام و پذيرش دانشجويي به حساب مي‌آيد. SWEDEX  در بیش از ۷۰ نقطه دنیا برگزار میشود و مدرک SWEDEX  اعتبار بین‌المللی دارد.

آیا سوئداکس صلاحیت زبان برای تحصیل در دانشگاه‌های سوئد را میدهد؟

خیر، سودکس صلاحیت برای تحصیل به زبان سوئدی در دانشگاه را نمیدهد. آزمون مخصوص دیگری برای این منظور به نام Tisus وجود دارد. سطح تیسوس برابر با سطح C1 در جدول مقایسه شورای اروپا است ولی‌ SWEDEX در حال حاضر فقط تا سطح ب۲ وجود دارد. اطلاعات بیشتر در مورد تیسوس

آیا باید دوره زبان برای انجام سوئداکس گذراند؟

خیر، سوئداکس یک آزمون مستقل است. این بدین معناست که شما صرف نظر از اینکه کجا و چگونه زبان سوئدی را یاد گرفتید میتوانید درآزمون شرکت کنید.

چگونه می‌توانم خود را برای آزمون آماده کنم؟

شما میتوانید از آزمون‌های مدل استفاده کنید. این آزمون‌ها رایگان هستند و کاملا مشابه آزمون‌های اصلی‌ میباشند.

در کدام نقاط دنیا می‌توان آزمون سوئداکس را انجام داد؟

سودکس را می‌توان در بیش از ۷۰ نقطه دنیا انجام داد. این مکان‌ها به عبارتی نماینده‌های رسمی‌ سوئد اکس در دنیا میباشند. لیست این نقاط را در اینجا ببینید.

حداقل سن برای انجام سوئداکس چقدر است؟

در حالت عادی حد اقل سن ۱۴ سال است. در شرایط خاص اشخاص زیر ۱۴ سال هم میتوانند آزمون را انجام دهند. در این صورت مرکز آزمون محلی باید تقاضانامه مخصوص به دفتر مرکزی در شهر گوتنبرگ سوئد ارائه دهد.

آخرین زمان ثبت نام تا چه مدت قبل از آزمون است؟

ترجیحا هر چه زودتر و اقلا ۵-۶ هفته قبل از تاریخ آزمون ثبت نام کنید. مرکز آزمون محلی آخرین تاریخ ثابت نام را تعیین می‌کند. برای اطلاع از آخرین تاریخ ثبت نام به منو “ثبت نام” مراجعه کنید.

قیمت آزمون چقدر است؟

برای اطلاع از قیمت آزمون‌ها به منو“ثبت نام” مراجعه کنید.

چگونه برای آزمون ثبت نام میکنند؟

برای ثبت نام به منو “ثبت نام” مراجعه کنید.

آزمون زبان سوئداکس در چه مواردی برگزار میشود؟

آزمون شامل  بخشهای زیرمیشود:

  • خواندن و درک مفاهیم
  • واژه و دستور زبان
  • شنیدار
  • نوشتن
  • مکالمه
مدت زمان برگزاری آزمون چقدر است؟

A2

مدت زمان آزمون‌های دستور زبان، گفتار، و نوشتار: ۲ ساعت (زمان استراحت نیز در این زمان محاسبه شده است)

آزمون گفتار (مکالمه): به صورت جداگانه و فرد به فرد برگزار میشود و تقریبا ۸ دقیقه برای هر نفر زمان میبرد.

B1

مدت زمان آزمون‌های دستور زبان، گفتار، و نوشتار: ۳ ساعت (زمان استراحت نیز در این زمان محاسبه شده است)

آزمون گفتار (مکالمه): درامتحان شفاهی‌ دو آزمون دهنده همزمان و با همکاری هم شرکت میکنند و حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد.

B2

مدت زمان آزمون‌های دستور زبان، گفتار، و نوشتار: ۳ساعت (زمان استراحت نیز در این زمان محاسبه شده است)

آزمون گفتار (مکالمه): به صورت تیم ۲ نفری اجرا میشود. این بدین معناست که ۲ نفر از آزمون دهندگان همزمان در آزمون‌ (طبق برنامه مخصوص) شرکت میکنند. زمان آزمون‌ حدود ۲۰ تا ۲۵ دقیقه برای امتحان ۲ نفره و ۱۵ دقیقه برای آمادگی قبل ازآزمون‌ در نظر گرفته میشود.

آیا میشود در امتحان از ابزار کمکی‌ استفاده کرد؟

خیر

آیا امکان شرکت مجدد در آزمون وجود دارد؟

بله در صورتیکه تمام قسمتهای امتحان مجددا برگزار شود. امکان برگزاری تنها یک بخش از آزمون(شنیدار و یا نوشتار) وجود نخواهد داشت. پرداخت مجدد هزینه‌ی نام نویسی نیز الزامی خواهد بود.

آزمون چگونه تصحیح میگردد؟

B1 و A2

کتبی (شامل درک خواندن و گوش کردن، کلمات و دستور زبان ،انتصاب نوشتاری) باهم ارزیابی میشود ولی‌ قسمت شفاهی شخصاً و بصورت منحصر بفرد تصیح میگردد. برای قبولی در امتحان لازم است که حداقل ۶۰ در صد از امتحان کتبی‌ و شفاهی‌ درست باشد.

 در آخر یک نتیجهٔ واحد به عنوانه نمرهٔ امتحان اعلام میگردد :

بسیار عالی‌
عالی‌
خوب
مردود

B2

برای ب۲ شرایط فرق می‌کند. در کل, فقط نتیجه‌های “قبول” و “مردود” داده میشود. سودکس ب۲ از ۴ زیر بخش تشکیل شده است. و در هر زیر بخش می‌توان نتیجه “قبول”، “حد اقل انتصاب” و یا “مردود” را گرفت.

برای قبول شدن در کل آزمون، میباید در حد اقل ۳ زیر بخش “قبول” شده و در حد اکثر یک زیر بخش به “حد اقل انتصاب” رسید. تا زمانی‌ که شرایط ذکر شده رعایت شود فرق نمیکند در کدام زیر بخش (ها) قبول یا به حد اقل انتصاب برسید.

اما اگر حتی در یک آزمون “مردود” شوید کل آزمون “مردود” به حساب میاید. در صورت مردودی، تمامی‌ زیر بخش‌ها میباید در آینده از اول انجام شود.

آیا می‌توان با وجود مردودی در یک زیر بخش در کل آزمون قبول شد؟

قبولی حداقل ۶۰% در آزمون گفتار (مکالمه) الزامی می‌باشد. امتیازهای بخش‌های دستور زبان، نوشتار و شنیدار با یکدیگر جمع شده و حداقل میانگین برای قبولی ۶۰% در این بخش خواهد بود. به طور مثال: شما می‌توانید در یکی‌ از این بخش‌ها مردود شده اما در مجموع آزمون را با موفقیت به پایان برسانید.

 B1 و A2

در سطوح ا۲ و ب۱ ارزیابی امتیاز بر حسب تعداد جواب‌های درست از قسمت‌های مختلف آزمون انجام میشود. امتیاز‌های ۴ بخش خواندن، نوشتن، شنیدن و مکالمه با هم جمع بندی میشود. اگر در بخشی امتیاز کم بیارید بخش دیگری میتواند این را جبران کند. مرز قبولی ۶۰% جواب صحیح در هر ۲ بخش کتبی‌ و شفاهی‌ می‌باشد.

یک ارزیابی نهائی با یکی‌ از عنوان‌های زیر ارائه میشود:

Underkänt, Godkänt, Väl Godkänt, Mycket Väl Godkänt

B2

این سطح از ۴ قسمت شنیدن، خواندن، صحبت کردن و نوشتن تشکیل میشود. در هر بخش می‌توان به یکی‌ از ۳ نتیجه “قبول”، “حد نصاب” ویا “مردود” رسید. برای قبولی در کل آزمون میباید نتیجه “قبول” در حداقل سه‌ (۳) بخش و نتیجه “حد نصاب” در حد اکثر یک (۱) بخش را دریابید. فرقی‌ نمیکند شما در کدام بخش به نتیجه “قبول” و یا “حد نصاب” می‌رسید.

نتیجه “مردود” حتی در یک بخش باعث مردودی کل آزمون و در صورت شرکت در آزمون‌های آینده میباید تمامی‌ بخشها از اول انجام شود.

ارزیابی نهائی کل این سطح یکی‌ از ۲ نتیجه “قبول” یا “مردود” خواهد بود.

آیا در صورت قبولی مدرک دریافت میشود؟

بلی، نتیجه آزمون حدود ۷-۵ هفته پس از انجام آزمون (کتبی‌ و شفاهی‌) اعلام خواهد شد. در صورت قبولی مدرک سوئد اکس از دفتر مرکزی در سوئد برای شما ارسال خواهد شد. لطفا از صحت آدرس ایمیل و آدرس ثابت خود اطمینان حاصل فرمایید.

در صورت قبول شدن در کل تست مدرک قبولی همراه با نتیجه هر بخش آزمون از دفتر مرکزی سوئد اکس صادر خواهد شد. مدرک قبولی شامل لوگو‌های سه‌ سازمان زیر خواهد بود:
Folkuniversitetet, Svenska Institutet, (ICC) International Certificate Conferences.

نتیجه آزمون تا ۱۰ سال نزد سوئد اکس بایگانی میشود

شرکت دوباره در آزمون

یک آزمون دهنده میتواند پس از گذشت حداقل ۶ ماه در آزمون بعدی شرکت کند. در این صورت کل آزمون باید از اول انجام شود. انجام فقط یک بخش خاص امکان پذیر نیست. انجام دادن بخش شفاهی‌ و یا کتبی‌ فقط در صورت بیماری با گواهی معتبر امکان پذیر است و فقط در دوره رسمی‌ بعدی آزمون قابل انجام است

محفوظیت حقوقی

مدارک، سوالات و دیگر اسناد مربوطه متعلق به موسسه فولک یونیورسیتتت، سوئد اکس و سوئد اکس ایران بوده و شامل حفاظت حقوقی میباشد. هر گونه کپی برداری و یا تکثیر غیر مجاز ممنوع است.

با آرزوی موفقیت

Nivåbeskrivningar & Gemensam europeisk referensram för språk

Nivåbeskrivningar & Gemensam europeisk referensram för språk

Swedex relaterar till Gemensam europeisk referensram för språk

Swedex är ett språktest som relaterar till Europarådets nivåskala för språk,Gemensam europeisk referensram för språk. I arbetet med utformandet av testet har man utgått ifrån referensramen, detta för att ge Swedex största möjliga internationella gångbarhet. Swedex kan för närvarande tas på nivåerna A2, B1 och B2 enligt referensramen. Nedan följer beskrivningar av dessa nivåer.

A2 – Användare på nybörjarnivå

“Kan förstå meningar och vanliga uttryck som rör omedelbara behov (t.ex. mycket grundläggande information om individ och familj, inköp, lokal geografi , sysselsättning). Kan kommunicera i enkla och rutinmässiga sammanhang som kräver ett enkelt och direkt utbyte av information. Kan i enkla termer beskriva delar av sin egen bakgrund, sin närmaste omgivning samt förhållanden inom områden som rör omedelbara behov.” (Gemensam europeisk referensram för språk, s. 24)

B1 – Självständig språkanvändare

“Kan förstå huvudinnehållet i vad han/hon hört eller läst om välkända förhållanden som han/hon regelbundet möter i arbetet, i skolan, på fritiden, etc. när det presenteras på tydligt standardspråk. Kan hantera de flesta situationer som vanligtvis uppstår under resor i områden där språket talas. Kan producera enkla, sammanhängande texter om ämnen som är välkända eller av personligt intresse. Kan beskriva erfarenheter och händelser, berätta om drömmar, förhoppningar och framtidsplaner och kortfattat ge skäl för och förklaringar till åsikter och planer.” (Gemensam europeisk referensram för språk, s. 24)

B2 – Självständig språkanvändare

“Kan förstå huvudinnehållet i komplexa texter om både konkreta och abstrakta ämnen, inklusive fackmässiga diskussioner inom det egna specialområdet. Kan delta i samtal så pass fl ytande och spontant att ett normalt umgänge med modersmålstalare blir fullt möjligt, utan ansträngning för någondera parten. Kan producera tydlig och detaljerad text inom ett brett fält av ämnen, förklara en ståndpunkt i ett aktuellt ämne samt framhålla såväl för- som nackdelar vid olika valmöjligheter.” (Gemensam europeisk referensram för språk, s. 24)

(Källa: www.swedex.info)
Shares
Share This